Теоретичний матеріал
Методика створення інформаційної програми
Етапи створення інформаційної телепрограми. Творчо-виробничі етапи створення програми: спільне та відмінне для різних типів програм. Підготовчий етап (планування тем, сюжетів, визначення структури і композиції, тематичного наповнення програми). Робочий етап діяльності інформаційної служби на телебаченні. Особливості роботи в прямому ефірі. Творчі та технічні служби.
Робота журналіста з інформацією. Визначення поняття інформації. Джерела отримання інформації. Агентства, прес-центри. Інтернет, преса, радіо, соціологічні служби, приватні контакти. Підготовка й адаптація інформації до ефіру. Методика і система подачі інформації на телебаченні. Текст і зображення. Тематична характеристика інформації. Пошук і вибір теми для телевізійного матеріалу. Сценарій телевізійного сюжету: особливості підготовки та екранне втілення.
Специфіка журналістської творчості в інформаційній програмі. Мова і стиль інформаційних телепрограм. Індивідуалізація мови, поняття стилю журналіста. Взаємозалежність слова і зображення. Візуальна і вербальні деталі. Ситуативні варіанти усного мовлення, мовноконструктні та композиційні риси. Особливості написання тексту для усного повідомлення і тексту для відеоповідомлення. Образність і документальність: пошук оптимального вирішення. Журналіст в інформаційній програмі: екранна творчість і робота за кадром. Журналістські професії в інформаційному телебаченні.
Персоніфікація, індивідуалізації на телеекрані. Поняття стилю журналіста.
- Стенд-ап і робота за кадром: рівень професіоналізму журналіста.
- Іронія як засіб самовираження журналіста.
- Мовна специфіка інформаційного повідомлення.
Питання для самоперевірки
- Дати визначення поняттю інформація.
- Назвати та проаналізувати основні джерела отримання інформації.
- Специфіка висвітлення інформації на телебаченні.
- Специфіка роботи з прес-службами й агентствами.
- Основні функції інформаційних редакцій, служби новин, інформаційних телевізійних мереж.
- Специфіка роботи служби інформації незалежних телевізійних компаній, виробників інформаційної продукції.
- Типологія програм інформаційного телемовлення.
- Особливості планування монотематичних програм.
- Особливості планування політематичних програм.